Lietuvos lobių žemėlapiai

lobiu zemelapis

Šiuo įvadiniu straipsniu „naujokus” supažindinsiu su „lobių žemėlapiais„.  Pradedantiems domėtis paieškomis su metalo detektoriais, daug klausimų iškyla dėl

senovinių žemėlapių. Klausimai įvairiausi, nuo to iš kur gauti senovinius žemėlapius iki kaip juos teisingai išnaudoti. Kadangi senų žemėlapių rūšių yra ne viena, tai pradžioje būna gan sunku susigaudyti nuo kurio pradėti. Mano siūlymas būtų pradžioje išsiaiškinti kokie išviso žemėlapiai yra buvę jūsų norimose vietose.

Pavyzdžiui, jei jūsų paieškų vietos yra Marijampolės rajonas, tai imant nuo seniausių laikų:

Tarkime po Trečiasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas, kai Užnemunė prisijungė Prūsija yra vienas Prūsijos sudarytas žemėlapis.

Po to 1806m Užnemunė atiteko Rusijai Tada išleisti dar įvairiausi žemėlapiai iki kol 1919 metais buvo jau Lietuvos žemės ir išleisti Tarpukario žemėlapiai.

Taigi, turime prūsiškus, rusiškus, lenkiškus, lietuviškus žemėlapius (daug nesismulkinus).

Toliau į ką reikėtų atkreipti dėmesį, tai – žemėlapių mastelis. Kuo stambesnis mastelis tuo daugiau obejktų atvaizduota. Pavyzdžiui smulkiame 1:300 000 mastelio žemėlapio lape matysime atvaizduotus tik miestų pavadinimus. Masteliu 1:100 000 jau bus pavaizduoti atskirai ir pavienės didesnės sodybos. Masteliu 1:50 000 matysime gan daug detalių su įvairia naudinga informacija.

Lietuvos lobių žemėlapis – tai sužymėtos vietos kur buvo rasti lobiai. Kaip šioje pavaizduotoje nuotraukoje yra sužymėti lobių radimvietės XVII amžiaus.


Parašykite komentarą